دو گفت و گو با باشگاه خبرنگاران / برف و اکران عید فطر

"کیوان کثیریان" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران؛
اکران ویژه عید فطر معمولابا استقبال خوبی روبرو می شود

"کیوان کثیریان" منتقد سینما گفت: تنوع ژانرهای مختلف انتخاب شده ویژه عید فطر احتمالا مخاطبان بسیاری را به سمت سینما خواهد کشاند.

کیوان کثیریان منتقد سینما در خصوص اکران فیلم‌ها در عید فطر به خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران گفت: سالهاست که اکران فیلم‌ها در عید فطر با استقبال خوبی از سوی مردم روبرو می‌شود زیرا به نظر می‌رسد که مردم بعد از گذراندن ماه مبارک رمضان به یک سرگرمی احتیاج دارند و به همین دلیل معمولا اکران عید فطر با استقبال خوبی روبرو خواهد شد. 

وی در خصوص انتخاب فیلم‌های سینمایی ویژه عید فطر اظهار داشت: با وجود اینکه درصد آثار خوب و مناسب در تولیداتمان اندک است اما انتخاب فیلم‌ها نسبتا  خوب انجام شده و تنوع حداقلی در  بسته ویژه عید فطر موجود است. 

کثیریان ادامه داد: کلاشینکف و ردکارپت می‌تواند سرگرمی خوبی برای مخاطبان باشد، فرشته ها با هم می‌‌آیند فیلمی لطیف و متفاوت است که می‌تواند قشر مذهبی را به خود جذب کند، فیلم سینمایی امروز ساخته میر کریمی هم با جود پیشینه کاری فیلمساز، مخاطبان خاص خود را دارد و در آخر آذر، شهدخت، پرویز و دیگران که رگه‌های از طنز در آن موجود است انتخاب خوبی برای دیگر اقشار جامعه محسوب می‌شود و در مجموع این فیلم‌ها انتخابهای نسبتا خوبی برای دربرگیری ذائقه‌ها و سلیقه‌های مختلف و دعوت آنها به سینما است. 

وی در خصوص کمبود بعضی از ژانرها در سینمای ایران عنوان کرد: جای ژانرهای پلیسی، معمایی، حادثه‌ای، اکشن، طنز و اجتماعی در سینمای ایران خالی است و باید بستری برای تولیدات این گونه فیلم‌ها مهیا شود تا سینمایی با تمام سلایق را برای مردم کشورمان به نمایش گذاریم. 

وی در پایان در خصوص دشواری دریافت پروانه ساخت خاطر نشان کرد: با توجه به سختگیری‌های موجود و سلیقه متفاوت مدیران دریافت پروانه ساخت برای فیلمسازان بسیار دشوار است اما با مهیا شدن بستری مناسب برای تولید انواع ژانرها می‌توان آینده رو به رشدی را برای سینما پیش بینی کرد.

لینک 5 مرداد 93

------------------------

"کیوان کثیریان" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:
"برف" فیلم آبرومندی در کارنامه کاری "مهدی رحمانی" است

"کیوان کثیریان" منتقد سینما گفت: "برف" فیلم آبرومندی در کارنامه کاری کارگردان با استعدادی همچون "مهدی رحمانی" است.
"کیوان کثیریان"، منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران گفت: فیلم سینمایی "برف" از آن دسته از فیلم‌هایی است که بیش از آنکه یک قصه‌ی کلاسیک را روایت کند، برشی از زندگی را به نمایش می‌گذارد که البته این برش به طور معمول شکل دراماتیک به خود نمی‌گیرد و در همین حد می‌ماند.

وی افزود: چنین سبکی نوعی از فیلم‌سازی و سینماست که نمونه‌های آن را در تاریخ سینما کم نداریم و به نظر می‌آید که این برش بهتر است تبدیل به یک قصه‌ی سروشکل‌دار شود.

کثیریان عنوان کرد: یک فیلم‌ساز با این سبک فیلم‌ها در صورت شکستن شکل و شمایل کلاسیک قصه‌گویی باید چیز دیگری را جایگزین آن کند زیرا شکل دراماتیک لازمه‌ی یک قصه است.

این منتقد بیان کرد: دلیل اکثر قاعده شکنی‌ها که قوانین کلاسیک قصه‌گویی را رعایت نمی‌کنند، ساده‌انگاری و سهل‌گیری نویسنده است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع "برف" فیلم بدی نیست و اثر آبرومندی در کارنامه کارگردان با استعدادش به حساب می‌آید.

لینک / 29 تیر 93 

/ 0 نظر / 27 بازدید