نقد و بررسی قدمگاه

پلان دوم از برداشت اول

دوشنبه، 24 اسفند 1383
شیراز، خبرگزاری سینا

پلان دوم از برداشت اول که برنامه ای از سوی حوزه هنری فارس برای قدمگاه سینمایی با حضور مراحل وهنرمندان آثار در حال اگران است با نمایش فیلم قدمگاه در سینما سعدی شیراز برگزار شد.

در این نشست که با حضور کارگردان - بازیگر نقش اول و یک منتقد و نویسنده سینما برگزار شد محمد مهدی عسگرپور ایده اصلی قدمگاه را رابطه یک فرد با جامعه ای بسته عنوان کرد که نیازمند تحول است. کارگردان قدمگاه افزود: هسته مرکزی این فیلم قرار است این باشد که یک تفکر باعث شود انسانی دیگران را دچار دگرگونی کند.

کیوان کثیریان نویسنده و منتقد ماهنامه تخصصی فیلم نگار نیز قدمگاه را دارای تمی مذهبی دانست وگفت: مشابهت داستان این فیلم با سرگذشت مسيح(ع)گره خورده ومهم این است که نشانه های مذهبی این فیلم درخدمت روایت قرار گرفته است.

 کثیریان ویژگی قدمگاه را درشت نبودن این نشانه ها عنوان کرد وافزود: در مقایسه با آثار دیگرمذهبی، قدمگاه به خوبی نشانه ها را به خدمت گرفته و شیوه تزریق اطلاعات در فیلمنامه آن نامحسوس است.

بابک حمیدیان بازیگر نقش رحمان در قدمگاه نز با تاکید بر اینکه بازی اش در این فیلم اتفاقی عجیب است اظهار داشت: صداقت داستان قدمگاه باعث سادگی نقش و خوب جلوه کردن آن شده است وی بارزترین ویژگی نقش خود را در فیلم سادگی رحمان به عنوان کرد و افزود: پشت سادگی، یک جهان تعریف وجود دارد که رحمان و اجد این سادگی است.

کارگردان قدمگاه نیز در ادامه نکته نهفته در این فیلم را روند اتفاقات ساده اطراف مردم و جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: اتفاقاتی که در فیلم می افتد به نوعی نشانه مخدوش شدن هویت همه ماست که نتیجه ای جز بی عدالتی ندارد.

عسگرپور در باره ریتم به ظاهر کند فیلم نیز خاطرنشان کرد: بعضی قصه ها ویژگی خاص خود را دارد که در قدمگاه چون در نطر بود قصه ساده بیان می شود و سادگی آن به روند قصه کمک کند دارد.

وی در بخش دیگری علت انتخاب جغرافیایی روستایی فیلم را دریافت حسن سنتی داستان عنوان کرد و افزود: خشک بودن جغرافیایی فیلم دربرگیرنده روابط خشکی است که ممکن است در هر منطقه ای وجود داشته باشد وی تصریح کرد: ترکیب وفضای فیلم نیز به کمک این عناصر شکل گرفته است.

در پایان این نشست بابک حمیدیان در خصوص جذابیت و ویژگی قدمگاه اظهار داشت: بیشترین جذابیت آن جدید بودن ماجرای فیلم است و مهمترین ویژگی آن نافرجام بودن عشقی است که در فیلم وجوددارد. وی رسیدن به حس نقشش را مدیون فعالیت در تئاتر حرفه ای دانست وگفت: یکی از دلایل اصلی بارزشدن نقش رحمان در این فیلم نیز بی تجربگی من در بازی سینمایی بر می گردد .

/ 0 نظر / 11 بازدید