سینمای مستند نیازمند اکران عمومی است

کثیریان در گفت‌وگو با «آفتاب»:
سینمای مستند نیازمند اکران عمومی است

رئیس انجمن منتقدان ایران در گفت‌وگو با «آفتاب» به ضرورت معرفی و نمایش عمومی آثار مستند در جامعه پرداخته و تاکید کرد: «سینمای مستند در کشور ما چه به لحاظ فرم و چه محتوا جایگاه ارتقا‌یافته‌ای نسبت به سینمای داستانی دارد با این وجود و در شرایطی که این سینما طرفداران خود را دارد آثار سینمای مستند در کشور ما به عرضه و توزیع عمومی و مناسبی ندارد.»
آفتاب- سرویس فرهنگی: کیوان کثیریان، رئیس انجمن منتقدان ایران آثار سینمای مستند را نیازمند اکران‌های عمومی برای بهتر دیده‌شدن دانست و تاکید کرد: برخی مسئولان به اشتباه تصور می‌کنند سینمای مستند مخاطب چندانی ندارد به همین دلیل پیش‌دستی کرده و زمینه اکران عمومی آثار سینمای مستند را فراهم نمی‌کنند.

به گزارش آفتاب، جشنواره سینما حقیقت از 9 آذر ماه در تهران آغاز شده و تا 16 آذرماه ادامه دارد. قرار است در این جشنواره به معرفی و بررسی آثار سینمایی مستند پرداخته شود. گزارش‌ها نیز حاکی از استقبال عمومی از سینما حقیقت است.

رئیس انجمن منتقدان ایران در گفت‌وگو با «آفتاب» به ضرورت معرفی و نمایش عمومی آثار مستند در جامعه پرداخته و تاکید کرد: «سینمای مستند در کشور ما  چه به لحاظ فرم و چه محتوا جایگاه ارتقا‌یافته‌ای نسبت به سینمای داستانی دارد با این وجود و در شرایطی که این سینما طرفداران خود را دارد آثار سینمای مستند در کشور ما به عرضه و توزیع عمومی و مناسبی ندارد.»

 کثیریان در پاسخ پرسش خبرنگار آفتاب مبنی بر سخت‌گیری و اصرار برخی مسولان نسبت به عرضه عمومی آثار مستند گفت: «ممکن است یکی از دلایل عرضه‌نشدن آثار سینمای مستند هم همین دلیل باشد. به هر حال مستندها به خصوص مستند اجتماعی با صراحت بیشتری مسائل و واقعیات را بازگو می‌کنند اما من فکر می‌کنم یکی از دلایل اصلی این است که مسئولان تصور می‌کنند این سینما با اقبال عمومی روبه‌رو نیست و به همین جهت برای اکران سینمای مستند حرکت خاصی انجام نمی‌دهند. به همین دلیل است که سینمای مستند به شکل محدود نمایش داده می‌شود و یا برای جشنواره‌های خارجی آماده می‌شود.»

کثیریان تاکید کرد: «باید انگیزه‌های مادی بیشتری برای مستند‌سازان فراهم کرد و زمینه اکران و نمایش سینمای مستند را فراهم کرد  به عنوان مثال ما برای نمایش آثار مستند نیازمند گروهی مانند هنر و تجربه هستیم تا مردم بتوانند به شکل عمومی آثار مستند را در جامعه دیده و آن را ارزیابی کنند.»

لینک آفتاب 11 آذر 93

/ 0 نظر / 39 بازدید