رضا عطاران غنیمت است / یادداشت شفاهی در روزنامه شهروند و باشکاه خبرنگاران

رضا عطاران غنیمت است

کیوان کثیریان 

 
در دوره‌ای که سینمای ما کمتر به خنده و ژانر کمدی توجه نشان می‌دهد، وجود رضا عطاران می‌تواند غنیمت باشد. کسانی که دنیای کمدی را خوب بشناسند و بتوانند شوخی بنویسند و اجرا کنند و یک مجموعه کمدی را مقابل مخاطب بگذارند.  فیلم‌هایی که رضا عطاران در آنها بازی یا کارگردانی می‌کند جدا از نقاط قوت و ضعفی که دارند، مستقیم، خنداندن مخاطب را هدف می‌گیرند البته رامبد جوان، سروش صحت، پیمان قاسم‌خانی نیز این‌گونه هستند. «رد کارپت» موقعیت جدیدی را در سینمای ما به تصویر کشیده است؛ حضور یک ایرانی در جشنواره بزرگ و جهانی و حواشی‌ و موقعیت‌هایی که با آن مواجه می‌شود، فضای مفرحی را به‌وجود آورده و در سینمای ما سابقه نداشته و برای مخاطب ایرانی تازه و جذاب است.  توانایی عطاران در کمدی انکارناپذیر است و در «ردکارپت» سعی کرده قابلیت‌های خودش را در این عرصه نشان بدهد. به‌نظرم جای‌ خالی یک فیلمنامه‌نویس توانا که بتواند شوخی‌های منسجم‌تری بنویسد خالی است. «ردکارپت» در شرایط فعلی فیلم بدی نیست اما این ظرفیت را داشت که فیلم بسیار خنده‌داری از آب دربیاید، اگر تیمی که عطاران را همراهی می‌کرد قوی‌تر بود.  هر وقت آدم‌هایی که نام بردم کنار هم جمع شدند و کار کردند، نتیجه فوق‌العاده شده است. به‌عنوان نمونه «ورود آقایان ممنوع» به نویسندگی پیمان قاسم‌خانی، کارگردانی رامبد جوان و بازی رضا عطاران هم به فروش بالایی دست پیدا کرد و هم فیلم قابل‌قبولی است.  به هر حال ما در سینما آدم‌های زیادی نداریم که کمدی بسازند و بلد باشند موقعیت‌های کمدی و خوب بنویسند و خوب کارگردانی و بازی کنند.  اما نتیجه کار کردن این آدم‌ها با عوامل متوسط، فیلم‌های متوسط شده است. حقیقتا شکل‌گرفتن تیم‌های ثابت که می‌توانند با هماهنگی زیاد کیفیت آثار کمدی را بالا ببرند منجر به تولید آثار شاخص کمدی در سینمای ما می‌شوند.  در مجموع «ردکارپت» خوشبختانه موردتوجه مخاطبان قرار گرفته و به فروش خوبی هم دست پیدا کرده اما نباید فراموش کرد که بخش زیادی از این جذابیت مرهون علاقه مخاطبان به کاراکتر رضا عطاران است.  شاید وجود یک فیلمنامه منسجم‌تر می‌توانست یک فروش نجومی را برای «رد کارپت» رقم بزند.

لینک در شهروند 18 تیر 93

--------------

کیوان کثیریان:رد کارپت در شرایط فعلی سینمای ایران یک غنیمت است

منتقد سینما گفت: رد کارپت در شرایط فعلی سینما که ساخت فیلم های کمدی جدی گرفته نمی شود، یک غنیمت است.کیوان کثیریان در گفتگو با خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران گفت: فیلم سینمایی «رد کارپت» با توجه به شرایط فعلی سینمای ما که ساخت فیلم کمدی یا فراموش شده و یا جدی گرفته نمی شود، یک غنیمت است.وی افزود: با وجود برخورداری از تمام تک صحنه های شیرین و کمدی در این فیلم توانایی رضا عطاران در خلق صحنه های کمیک و فضاهای تازه این فیلم از نداشتن یک فیلم نامه منسجم و قصه ی مستحکم رنج می برد.کثیریان ادامه داد: به گمانم یک سری موقعیت ها در ذهن رضا عطاران بود و در من پرورش یافته و همین تک موقعیت ها باعث جذابیت فیلم شده است اما در صورت وجود یک فیلمنامه منسجم و فکر شده می توانست فیلم بهتری نیز باشد.

لینک در رسالت 14 تیر 93 /

------

کیوان کثیریان:
"رد کارپت" در شرایط فعلی سینمای ایران یک غنیمت است
"رد کارپت" در شرایط فعلی سینما که ساخت فیلم‌های کمدی جدی گرفته نمی‌شود، یک غنیمت است.

کیوان کثیریان، منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران گفت:‌ فیلم سینمایی "رد کارپت" با توجه به شرایط فعلی سینمای ما که ساخت فیلم کمدی یا فراموش شده و یا جدی گرفته نمی‌شود، یک غنیمت است.
 
وی افزود: با وجود برخورداری از تمام تک صحنه‌های شیرین و کمدی در این فیلم توانایی رضا عطاران در خلق صحنه‌های کمیک و فضاهای تازه این فیلم از نداشتن یک فیلم نامه منسجم و قصه‌ی مستحکم رنج می‌برد.
 
کثیریان ادامه داد: به گمانم یک سری موقعیت‌ها در ذهن "رضا عطاران" بود و در من پرورش یافته و همین تک موقعیت‌ها باعث جذابیت فیلم شده است اما در صورت وجود یک فیلم نامه منسجم  و فکر شده می‌توانست فیلم بهتری نیز باشد.
 
این منتقد بیان کرد: شوخی‌ها و موقعیت‌های این فیلم مثل جزیره‌ای است که کمیت  مطلوب را نمی‌سازد و اما به طور کلی این فیلم به دلیل برخورداری از لحظه‌های خنده‌ دار و مفرح برای جامعه ما غنیمت است.
 
وی‌خاطرنشان کرد: امیدوارم این فیلم جز فیلم‌های پر فروش سینمای ما باشد، زیرا این فیلم جزء آخرین فیلم‌هایی است که می‌تواند خوب فروش کند.

 لینک در باشگاه خبرنگاران

/ 0 نظر / 29 بازدید