مروری شتابزده بر چند برنامه نوروزی تلویزیون / یادداشتی در روزنامه ایران

مروری شتابزده بر چند برنامه نوروزی تلویزیون 

کیوان کثیریان

تلویزیون، نوروز امسال را در غیاب مجموعه دلنشین پایتخت گذراند، اما عروسک‌های مجموعه کلاه قرمزی همچنان حاضر بودند تا عنوان بهترین برنامه تلویزیون در نوروز 94 را مال خود کنند. عروسک‌های کلاه قرمزی که حالا دیگر هرکدام شخصیت‌هایی آشنا هستند و ویژگی‌های شناخته شده‌ای دارند، با نکته سنجی‌ها و شیرینی‌هایشان توانستند همچنان لبخند را به لب بزرگسالان و کودکان بنشانند و همچون گذشته با دعوت از چهره‌های مشهور به عنوان میهمان، فضایی پرانرژی، متفاوت و جذاب خلق کنند. موفقیت کلاه قرمزی مرهون استمرار گروه، فیلمنامه فکرشده و اجرای درست است. ایجاد تعادل میان پند و اندرز با شوخی، باعث خلق لحظات مفرح شده است. این نکته همان است که مراعات نشدن آن در مجموعه تازه مهران مدیری ـ درحاشیه-  به از دست رفتن آن منجر شده.
تأسف آور است که یکی از ستارگان طنز در تاریخ تلویزیون، این‌گونه به بن بست بخورد و در خلق لحظات درست و جذاب طنز ناکام بماند. در انتهای هر قسمت هم در آن پشت صحنه عجیب و غریب 10 دقیقه‌ای معلوم می‌شود که عوامل، تنها خودشان به هم می‌خندند و کیف می‌کنند! دریغ از یک تیپ جذاب، یک قصه درست و یک موقعیت واقعاً خنده دار. این افول و افت کیفی تا حدی معلول فیلمنامه است. اینکه مدیری پس از آن‌همه کار موفق در تلویزیون، آن همه خلاقیت، هوش و نکته سنجی و ظرافت و شناختش از فضای جامعه، به این وضع دچار شود اصلاً اتفاق خوشایندی نیست. حضور بی‌مزه، کسالت بار و ناموفق مدیری در اختتامیه جشنواره فیلم فجر نشان از همین افول غم انگیز داشت. شاید بشود برای برخی سری‌دوزی‌های بی‌کیفیت او در شبکه نمایش خانگی در این افت فاحش نقش بسزایی قایل شد. مدیری حالا از آن دسته هنرمندانی با پیشینه درخشان است که برای آنکه ثابت کنند تمام نشده‌اند، زیاد کار می‌کنند و مهم ترین نتیجه کارشان، ساخته شدن تعدادی اثر به یاد نماندنی و زیر متوسط است.
مجموعه فوق سری اما با آنکه از حد متوسط ساخته‌های مهدی فخیم‌زاده پایین‌تر است ولی با توجه به نبود سریال‌های پلیسی، همین کار پرایراد با فیلمنامه سست و کلیشه‌ای‌اش مورد توجه عده‌ای از مخاطبان قرار گرفت که علاقه‌مند به داستانها و فیلم‌های پلیسی‌اند.
اما بد نیست به یکی دو برنامه دیگر هم در نوروز اشاره کنیم. یکی مسابقه «ثانیه‌ها» که گرچه در شکل، کپی آشکار و نعل به نعل مسابقه هفته با اجرای مرحوم نوذری است ولی ماهیتاً فاصله آشکاری به لحاظ کیفی با آن دارد. مجری مسابقه به زحمت تلاش می‌کند از تکیه کلام‌های مشهور نوذری مثل «همونی که تو فیلم بود» یا «از کی بپرسم» پرهیز کند تا این شباهت بیش از اندازه به ذهن مخاطب متبادر نشود. اجرای علیرضا خمسه اساساً شیرینی نوذری را ندارد و نشان می‌دهد او با وجود مهارتی که در بازیگری دارد، مجری خوبی - بویژه برای یک مسابقه تلویزیونی - نیست. از سوی دیگر، سؤالات نامتوازن، نامتناسب و گاه نادرست و اختلاف سطح بسیار زیاد شرکت کنندگان از حیث اطلاعات عمومی، برنامه را به یک مسابقه ضعیف و غیر قابل دفاع بدل کرده است.
از سوی دیگر مستند جذاب، زیبا و بموقع «ایرانگرد» گرچه در ساعت چندان مناسبی پخش نمی‌شد اما در نمایش گوشه‌ای از زیبایی‌های شگفت انگیز ایران موفق بوده و می‌تواند نمونه مناسبی از مستندهای بوم شناسانه در مدیوم تلویزیون به حساب آید.

 لینک در روزنامه ایران 18 فروردین

/ 0 نظر / 33 بازدید